top of page

Projektowanie punktów sprzedaży
Kompleksowe projektowanie punktów sprzedaży to zarówno sztuka jak i nauka – wymaga wiedzy psychologicznej jak i kreatywności. Aranżacja wnętrz sklepowych zależna jest oczywiście od bardzo wielu aspektów jak np. branża, brand – czy zaliczany jest do marek premium czy nie. Dziś przypomnimy podstawowe zasady projektowania salonów sprzedaży.

Zakładamy, iż znamy profil naszego Klienta zarówno od strony czasu, który spędza w sklepie, jak i przyzwyczajeń, którymi się kieruje np. czy wpada w pośpiechu po niezbędne przedmioty lub czy potrzebuje asystenta podczas zakupów. W dzisiejszym materiale skupimy się na sklepach wielkopowierzchniowych typu sieciowego.

Sam styl, w którym zaprojektowany jest sklep zależy zależy od branży i marki, a to właśnie pozycjonowanie marki najczęściej określa charakterystykę lokalu. Jeden z Klientów BOXINTERIOR to sieć drogeryjna Kontigo – gdzie marka jest pełna energii, pasji i kolorów i to właśnie dominuje we wnętrzach sklepów tej sieci. Trendem, który można zaobserwować ostatnio często w projektowaniu wnętrz sklepów to minimalizm, który jest pochodną stylu skandynawskiego. Wnętrza są stonowane, meble są proste, a wszystko po to, aby dobrze eksponować produkt. Materiały użyte natomiast do aranżacji wnętrza charakteryzują się naturalnością, często surowością a nawet szlachetnością. Z tego właśnie powodu dość często projektujmy i produkujemy w BOXINTERIOR meble łączące surowość konstrukcji z metalu połączonej z drewnem.

Z drugiej strony mamy do czynienia z eklektyzmem, mieszaniem się styli, ale tutaj również tutaj widać trend w zakresie stosowania i łączenia materiałów, które mają zachęcać do przebywania we wnętrzu, a więc naturalnych lub takich, które doskonale to imitują.

Najbardziej podstawowym, funkcjonalnym oraz ekonomicznym planem orientacji ruchu w sklepie jest ustawienie mebli w liniach prostych, oczywiście przy projektowaniu bierze się pod uwagę tzw. „ścieżki zakupowe” a więc droga, którą chcemy aby przemierzył klient. Producent wyposażenia sklepów w takim przypadku skupia się na takim wykonaniu mebli, by były one wytrzymałe, ale także designem i funkcjonalnością zachęcały do zakupów. Projektanci przestrzeni handlowej korzystają z istotnego i powszechnie znanego tricku – lokal powinien być tak urządzony, by zachęcić Klientów do „zapętlenia” czyli przeprowadzenia ich przez cały asortyment. Tu bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie sklepowe oraz odpowiednia ekspozycja towaru. I tak, jak planowanie oświetlania jest dostosowane do mebli i nie zmienimy go zbyt często, tak produkty można aranżować w dowolny sposób.

Comments


bottom of page