top of page

Trendy w aranżacji wnętrz sklepów


Standardowe zasady Merchandisingu czy multimedialna przestrzeń przyszłości?

To podstawowe pytanie, które zdają sobie firmy takie jak nasza- BOXINTERIOR, przy okazji aranżacji sklepów. Projektowanie lokali usługowych to ogromne pole do popisu. Należy mieć jednak na uwadze branżę, dla jakiej wykonujemy zamówienie. Zupełnie innymi prawami będzie się kierował sklep spożywczy a innymi salon multimedialny. Nawet, jeśli ten pierwszy będzie się starał użyć designerskiego wyposażenia sklepowego, to dalej jego układ wymusza logiczny podział na wiele działów. A co za tym idzie, typowy podział: to co przed oczami, to co w zasięgu ręki i tzw. dolne półki. Choć rynek spożywczy też już powoli wkracza w nowe technologie – sieci marketów proponują szereg aplikacji, które ułatwiają, przyspieszają zakupy oraz obniżają ich koszt. Ale o tym w innym artykule????
Łatwo się domyśleć, że kopalnią pomysłów w kwestii projektowani wnętrz powierzchni komercyjnych są branże takie jak: beauty, fashion, muzyczna czy szeroko pojmowany design. Tam rządzi kreatywna zasada w pomysłowości – „sky is the limit”! Fashion, o której wspominaliśmy już przy okazji materiały nt. kompleksowej aranżacji witryn sklepowych, pokazuje jak można zaplanować wnętrze punktu sprzedaży. Konceptów kreatywnych jest ogrom – od wielopiętrowych domów mody, projektowanych z przepychem, przez purystyczne wnętrza do salonów o wręcz buduarowej koncepcji. Takim przykładem jest np. sieć butików z bielizną, która stylistykę wnętrza utrzymała w tematyce teatralno-kabaretowej, dając poczucie intymności ale także wyrafinowania i blichtru.

Branża muzyczna natomiast pokazała jak stworzyć koncepcję sklepu empirycznego. Wykonawcy zaprojektowali pokoje odsłuchowe w sklepie, tworząc przestrzenie reprezentujące domy z ich własnych, unikalnych perspektyw, z unikalnymi nadrukami i akcesoriami. Pomysł aranżacji sklepu opiera się na idei bycia w naprawdę wygodnym i inspirującym środowisku.

W temacie aranżacji nie można pominąć salonów z wyposażeniem wnętrz. Jedna z firm w swoim flagowym salonie w NYC przyjęła za swoją misję dostarczenie Klientom przykładów doskonałego wzornictwa w zgodzie z zasadami merchandisingu. Każdy przedmiot w sklepie został zatwierdzony przez kuratorów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej a jego oryginalność podkreślona specjalnie dopasowanym światłem i eleganckimi meblami sklepowymi. Wykorzystano także badania nt. ruchu Klientów w sklepie, dostosowano dźwięk a także wykorzystano tablety by wyjść naprzeciw oczekiwaniom kupujących .Comments


bottom of page