top of page

Plac zabaw w Guangzhou - jako przykład projektowania algorytmicznego.



Guangzhou China Overseas Property Xuezhili znajduje się przy bramie Guangzhou Ironworks New District. Stworzony został jako główny punkt rewitalizacji tzw “nowego dystryktu starego miasta” pamiętającego jeszcze czasy ciężkiej industrializacji regionu.



Główny, celem tego projektu było poprawienie komfortu mieszkańców poprzez optymalizację przestrzeni miejskiej i funkcji terenu. Plac zabaw został zbudowany w stylu krajobrazowym. Tutaj nie widać tradycyjnej zjeżdżalni i siatki wspinaczkowej, ponieważ są one wkomponowane w zabudowę krajobrazu. To swego rodzaju platforma społeczna dla okolicznych mieszkańców, zapewniająca przestrzeń dla dzieci oraz obszar do interakcji sąsiedzkich. Przed renowacją ta część miasta nie była rozpoznawalna i popularna. Zespół projektowy zajął się również otaczającą zielenią. Większość drzew pozostała nienaruszona, a rośliny środkowego i dolnego poziomu zostały oczyszczone, aby stworzyć wygodną, ​​przejrzystą, prostą i odświeżającą przestrzeń do obsadzania, a jednocześnie spełnić funkcje zacienienia terenu. W tej wspólnej, wielofunkcyjnej przestrzeni, mieszkańcy mogą obserwować i być obserwowani, bawić się i odpoczywać w ciszy, komunikować się i kontemplować.


Z systemu krajobrazowego społeczności „B.E.E” zaproponowanego przez China Overseas Property, zespół La V-onderland zaprojektował obrazy IP, takie jak mała mechaniczna pszczoła i połączył cały plac zabaw linią fabularną obrazu IP mechanicznej pszczoły i małej dziewczynki. Dzięki temu charakterystyką tego projektu jest motyw pszczół 🐝 - z obrazu małej pszczółki zespół projektowy, przy pomocy parametryzacji, wyodrębnił sześciokątny ul i pasiasty pszczeli wzór jako motyw przewodni projektu. Stworzyli dwie funkcjonalne strefy: raj pszczeli oraz teatr wodny z miejscem do relaksu. Beehive Paradise przełamuje tradycyjną formę dziecięcego placu zabaw, nie ograniczając przy tym zabawy i ruchu. Dzieci mogą tu wykorzystać swoją wyobraźnię. Podczas budowy użyto zarówno klasycznych konstrukcji drewnianych z elementami z drewna giętego z obróbką cnc, jak i obróbką laserową i elementów druku 3D. Drewniana konstrukcja, nie posiadająca kolorowego wyglądu, dąży do czystej i naturalnej formy. Rzeźby o tematyce pszczół sprawiają, że park ma bardziej malowniczy i interaktywny charakter. Jednocześnie jest to otwarta przestrzeń publiczna z licznymi miejscami do odpoczynku dla rodziców, którzy mogą obserwować zabawy swoich dzieci.



Zespół projektowy skupił się na przeniesieniu wyobrażania o projekcie na racjonalną i logiczną ekspresję, przełamując granice projektowania i kształtując bardziej różnorodne i organiczne formy. Jednym z problemów, z jakim musieli zmierzyć się projektanci w projektowaniu parametrycznym, jest radzenie sobie z napięciem między gładkim i zimnym światem cyfrowym, a szorstkim i potężnym światem fizycznym.Ten parametryczny projekt, to opływowa powierzchnia, gładkie krzywe, zaokrąglone narożniki i gęsta struktura siatki. Podwójnie zakrzywiona konstrukcja, ukształtowany szkielet łokciowy i specjalnie zakrzywiona drewniana deska niewątpliwie zwiększają trudność konstrukcji. W tym przypadku zespół zastosował dodatkową parametryzację do kontrolowania położenia otworów sześciokątnych, cięcia laserowego łuku nieregularnego i szlifowania, drukowania 3D oraz różnych korekt w zależności od miejsca, aby ukończyć instalację. Miasto jest żywym organizmem i potrzebuje metabolizmu. Ale ten metabolizm powinien być „organiczną” odnową, taką jak odnowa komórki, a nie prostą wymianą. – Wu Liangyong



Patrik Schumacher nazwał projekt parametryczny „ważnym nowym stylem po modernizmie”. Dzięki tej technologii Beehive Paradise ukształtował swoją najbardziej naturalną i przyjazną formę. Zespół projektowy La V-onderland przekształcił witrynę w bardziej złożoną, funkcjonalną i przyjemną dla społeczności przestrzeń publiczną.


Courtesy of: L&A Design



bottom of page