top of page

Aranżacja witryn sklepowych, projektowanie wystaw sklepowychWitryna ma za zadanie w ciągu 3-8 sekund zachęcić Klienta do wejścia. W dzisiejszych czasach wszechogarniającej reklamy to zadanie piekielnie trudne.

Wydawałoby się, iż aranżacja jest dowolna. Nic bardziej mylnego. Witryny podlegają ogromnej machinie, jaką jest Visual Merchandising (VM). Zasady dedykowane są głównie dużym, sieciowym firmom, które mają budżety przeznaczone na ten cel. Choć elementy wykorzystania VM widać także w przypadku małych sklepów, gdy właściciel zdaje sobie sprawę z zasad jakimi kieruje się szeroko pojęty rynek marketingowo-sprzedażowy.Profesjonalna aranżacja witryn sklepowych to dekalog głównych zasad, takich jak: określenie grupy docelowej, a następnie dobór odpowiedniej stylistyki, kolorystyki, orientacji przestrzennej, ale także materiałów reklamowych oraz formy ekspozycji produktów.


Królową branż w temacie witryn jest „Beauty”, a w szczególności FASHION. Na całym świecie okna sklepowe top brandów zachwycają wręcz inscenizacjami – tu polecamy zwrócić uwagę na rynek azjatycki, z naciskiem na Hongkong, Szanghaj czy Singapur.

Planowanie aranżacji witryn następuje już w trakcie tworzenia kolekcji. Należy pamiętać, iż oprócz kreatywnej wizji potrzebny jest czas na produkcję elementów scenograficznych, a następnie dostarczenia pakietów kompletnych witryn do każdego punktu sprzedaży. Często zdarza się, iż kreacja wymaga nie tylko elementów reklamowych, ale całych zestawów mebli sklepowych. By witryny wszędzie wyglądały jednolicie i spójnie, wraz produktami wystawienniczymi wysyłane są bardzo szczegółowe manuale, jak finalnie powinna wyglądać witryna.W branży fashion ciekawym aspektem jest stały element wyposażenia sklepowego – manekin. Przez lata ewaluował on w najróżniejszych kierunkach zarówno w kształcie, jak również tworzywie, z którego został wykonany. Jednak manekiny nie są wykorzystywane tylko na wystawach, ale także wewnątrz. Ich ciekawe zastosowanie (nie tylko jako element ekspozycji odzieży) można zauważyć w przypadku brandów, które rezygnują zupełnie z witryny w rozumieniu sensu stricto, a otwierają perspektywę sklepu. Wówczas całe wnętrze zaprasza Klienta i tym samym całe wnętrze zaprojektowane jest w oryginalny sposób z wykorzystaniem designerskich wysp, mebli sklepowych i innych elementów.


Mimo, iż fashion to kopalnia pomysłów, to nie powinniśmy się do niej ograniczać. VM dostrzegalny jest również w wielu innych branżach. Warto zwrócić uwagę np. na motoryzację. W Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat dostrzeżono, iż wielkie salonowe szyby są doskonałym darmowym nośnikiem informacji. Dziś możemy zaobserwować przeróżne kształty naklejek informujących o zniżkach, rabatach czy nowych modelach aut. Istotne jest, że wielkie salony sprzedaży nie znajdują się przy głównych arteriach sklepowych w centrum miasta, gdzie jest wzmożony ruch pieszych. Czasem umiejscowione są przy trasach wylotowych z miast i witryny widzimy tylko z okien samochodu lub autobusu. Dystans pomiędzy Klientem a produktem jest zdecydowanie większy.Witryna to również kreacja. Sztuka przekazania formą, obrazem, elementem scenograficznym tego, co nie zawsze trzeba wyrażać słowem. Umiejętność zakomunikowania unikatowych wartości marki.


A jakie będą witryny przyszłości? Już są i bazują oczywiście na nowych technologiach. Jedną z nich jest smart-glass wykorzystująca folię ciekłokrystaliczną na szybach. Powstaje w ten sposób ekran projekcyjny, pozwalający wyświetlać dowolne treści. W ten sposób pole do kreowania i zmieniania witryn jest niczym nieograniczone. Witryna może zmieniać się w zależności od pory dnia, pogody za oknem (np. jak pada sprzedawca może pokazywać parasolki :), czy wydarzeń które przekazują media.Jak widać każda branża rządzi się na rynku VM swoimi indywidualnymi prawami, ale wszystkie mają jeden cel – zainteresować Klienta i skłonić go do wejścia. Projektując i aranżując witryny sklepowe w BOXINTERIOR zwracamy uwagę na zbudowanie spójności pomiędzy marką, grupą docelową, a założeniami taktycznymi, jakie ma zrealizować komunikacja poprzez witrynę.

Comments


bottom of page