top of page

Ekspozycja kosmetyczna | Merchandising w branży beauty, czyli – jak zwiększyć sprzedaż kosmetyków?SZAFY KOSMETYCZNE

Kosmetyki to wdzięczna kategoria skierowana do każdej grupy wiekowej, dostępna w każdym kanale sprzedaży, w każdym wariancie cenowym, ale cechująca się dużą impulsywnością zakupów. Jeżeli produkty kosmetyczne pozostaną niewidoczne dla konsumenta sprzedają się bardzo słabo, jeżeli zostaną atrakcyjnie wyeksponowane sprzedaż wzrośnie aż o 20-30 procent.


Sztuka promocji

Widoczna ekspozycja oznacza nie tylko wszelkie bodźce zapachowe i wizualne, oświetlenie, czy odpowiednio dobraną muzykę w sklepie, oznacza przede wszystkim atrakcyjną prezentację produktów w szafach kosmetycznych lub na półkach. Prezentacja produktu opracowana w zgodzie z zasadami merchandisingu, a także na podstawie dogłębnej analizy psychologii sprzedaży i zachowań konsumenckich, zwiększy rozpoznawalność marki. Ułatwi konsumentom wybór marki podczas zakupów oraz pozwoli rozpoznawać ją w ramach kategorii. Krótko rzecz ujmując wszystkie te zabiegi wpłyną na potencjalnego konsumenta, zaciekawią go, zaintrygują, skłonią do zakupu i… powrotu.
Doświadczenie konsumenta

Jak wynika z badań POPAI The Global Association for Marketing-at-Retail, około 70% decyzji zakupowych zapada w miejscu sprzedaży. Spacerując pomiędzy półkami sklepowymi, konsument odnotowuje wzrokiem ok. 300 SKU w ciągu zaledwie 5 sekund. Oznacza to, że w sklepie marka musi być bardziej widoczna od konkurencji, żeby przyciągnąć jego uwagę. Marki wybierane w pierwszej kolejności to takie, które wywołują emocjonalną reakcję, a nie te, które cechuje zróżnicowanie czy szczególna innowacyjność. Skomplikowana natura nabywców spowodowała, iż marketerzy i merchandiserzy poświęcili sporo czasu na to, by opracować standardy ekspozycji towarów w sklepie, które byłyby w stanie generować największą sprzedaż.


Klient, szczególnie w kategorii kosmetyków kolorowych kupuje oczami, dlatego podanie mu na tacy oferty marki w postaci wolnostojącej ekspozycji kosmetycznej i wystawienie na wysokości wzroku najatrakcyjniejszych dla niego produktów znacząco wpływa na szanse zakupu. Mamy tutaj do czynienia z przemyślaną nawigacją. Bardzo ważne jest również umożliwienie konsumentowi dotknięcia produktu i przetestowania go. Ważne są ład i symetria, a także ustawienie produktów grupami: pomadki, błyszczyki, pudry, pędzle. Można także pokusić się o ekspozycję liniową. Obok podkładu umieścić bazę pod makijaż lub puder, dając sobie szansę na zwiększenie wartości transakcji.
Jak strzelić sobie w stopę?

Jednym z najczęściej popełnianych przez marketerów błędów podczas tworzenia koncepcji ekspozycji produktów na poziomie display jest brak myśli przewodniej: nieprawidłowe ułożenie produktów, nieczytelna ekspozycja, zbyt duża liczba produktów lub wręcz przeciwnie – braki w towarze. W takiej sytuacji konsument kupuje alternatywny produkt. Rzadziej szuka tej samej marki w innym sklepie.


Konsument przyszłości

Raport Comarch i Kantar TNS pokazuje gdzie będziemy kupować kosmetyki za 12 lat. Tutaj wyniki wskazują Polaków, jako naród, który najchętniej poszuka ich w sieci. Ten kanał będzie wybierać aż 37 procent, w tym 20 proc. postawi tylko na zakupy online, a dla 17 proc. internet będzie głównym miejscem zakupów. Jednak dalej większość kupujących (61 procent) pozostanie wierna tradycyjnym sklepom.

Mając świadomość jak zmieniają się trendy, jeszcze przed rozpoczęciem projektowania zabudowy kosmetycznej warto pokusić się o aktualną analizę sprawdzającą, w jaki sposób klienci postrzegają towary w tradycyjnych punktach sprzedaży, które z ustawień produktów są dla nich atrakcyjne, które są skłonni kupić? Tego rodzaju usługi świadczą chociażby firmy zawodowo zajmujące się projektowaniem mebli ekspozycyjnych. Warto o tym pamiętać. Do zagospodarowania będzie przecież aż 61 procent kupujących!

Comments


bottom of page