top of page

Witryny sklepowe vs nowe technologie – trendy światowe

Polacy kochają zakupy. Kupują? Nie tylko. W sklepach stacjonarnych szukają również nowych doświadczeń i emocji. A te mogą im zapewnić nowoczesne technologie.


Nowe technologie w visual merchandisingu.

W dzisiejszym, szybko rozwijającym się środowisku handlowym, marki mogą mieć trudności z nawiązaniem kontaktu z klientami, którzy mają głowy pochowane w smartphonach. Dlatego fizycznie sklepy zmieniają̨ swoją funkcję, stają się przestrzenią ekspozycyjną. Są wizytówkami, pięknie opakowanymi bombonierkami. Mają nasycać́ zmysły, budować́ relacje z klientami, zapraszać do świata marki, a dopiero potem na zakupy.

Trend ten wynika ze stale zwiększającej się roli sprzedaży w Internecie i jednocześnie szybkiej zmiany zachowań konsumentów, którzy sklep traktują jak park rozrywki, ale aby ktokolwiek zechciał do niego wejść marki muszą się trochę napracować…

Po pierwsze witryna

Ponad 80 proc. klientów odwiedza sklepy pod wpływem impulsu wywołanego wyglądem witryny, a 75 proc. z nich dokonuje zakupu. Co więcej – aż 23 proc. klientów podejmuje zakupową decyzję tylko i wyłącznie na podstawie wyglądu witryny sklepowej. Jeszcze do niedawna, by uznać witrynę za skuteczną wystarczyła dobra oprawa świetlna, pozwalająca na uzyskanie światła akcentującego, rozproszonego, czy projekcję kompozycji graficznych. Żywe manekiny wywołujące u przechodniów efekt zaskoczenia czy efektowne ekspozytory o wymyślnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Konstrukcje geometryczne, multiplikacje oraz złudzenia głębi i perspektywa.

Obecnie to za mało.

Konsumenci, szczególnie ci młodsi chcą czegoś więcej. Interesujące są dla nich chociażby wielkoformatowe ekrany umieszczone w witrynach sklepowych zamiast tradycyjnej formy prezentacji produktu, na których marki umieszczają angażujące uwagę konsumenta filmy reklamowe, czy interaktywne oznakowanie cyfrowe będące wysoce angażującą formą wprowadzenia konsumenta w świat marki. Treści interaktywne są bardziej skuteczne w konwersji odwiedzających i ciekawsze w zderzeniu z treściami statycznymi. Interaktywna, angażująca reklama pozwala na zatrzymanie uwagi konsumenta na dłużej. Dodatkowo, umożliwia zbieranie danych.


Window shopping / Adidas / interaktywne oznakowanie cyfrowe


Im dalej w… sklep

Dodatkowymi formami wzmocnienia sprzedaży w sklepach fizycznych za pomocą nowych technologii jest wykorzystanie wirtualnej (VR) lub rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Przymierzalnie AR z sukcesem zaadoptowały takie sklepy jak: Timberland oraz Topshop, wykorzystując technologię Kinect i specjalne lustra, które na odbicie przeglądających się w nich klientów nakładają wybrane przez nich ubrania. Beacony, czyli nadajniki radiowe umieszczane w różnych częściach sklepu. W zależności od tego, jaką rzecz ogląda konsument, może on otrzymywać informacje na jej temat lub zobaczyć prezentację produktu na ekranach znajdujących się w sklepie. Ciekawym przykładem wykorzystania technologii jest intu Victoria Centre w Nottingham, które za pomocą systemu rozpoznawania twarzy ocenia wiek i płeć odwiedzających, aby lepiej targetować reklamy na ekranach.


Beacony


Wciągające, niezapomniane, skuteczne

Połączenie nowości technologicznych ze światem fizycznym umożliwia atrakcyjną i angażującą konsumentów prezentację produktów przy zachowaniu spersonalizowanego przekazu. Jest to działanie wciągające, niezapomniane, skuteczne. Nie sztuką jest zachęcić klienta, żeby wszedł do naszego sklepu. Sztuką jest sprawić, żeby wracał i namawiał innych. Czego Państwu serdecznie życzymy.

Comentarios


bottom of page